Zdá se, že máte v prohlížeči vypnutý JavaScript. Některé funkce Výzkumníka vám nemusí fungovat správně.

Zpět na seznam článků

Jak jsme na tom s umělou inteligencí

Jak jsme na tom s umělou inteligencí

13. 11. 2023

Je umělá inteligence nadějí pro lidstvo, jeho užitečným pomocníkem, nebo jeho zkázou? Výzkumník Seznam zjišťoval, co si myslíte o fenoménu současnosti.

Umělá inteligence (AI) nabízí nespočet možností, jak pomoci, zároveň ale může být jako kterýkoliv jiný nástroj zneužita. Průzkum Výzkumníku Seznam ukázal, že Češi se k ní staví optimisticky a pozitivně. Více než 40 procent dotazovaných uvedlo, že k ní má velmi nebo spíše pozitivní vztah. 20 procent respondentů naopak nechce mít s AI nic společného.

A co si představíme, když se řekne umělá inteligence? Nejčastěji si respondenti vybaví virtuální osobní asistenty nebo nástroje na generování textu. Zhruba 17,5 procenta z nich si ale z nabízených možností nevybralo. Tady se pravděpodobně projevil vliv hollywoodské produkce: Pod možností „něco jiného“ nejčastěji zaznívalo roboti či přímo humanoidní roboti.

Nejčastěji – 28,5 procenta – Češi umělou inteligenci využívají při práci a studiu. Více než dvě pětiny respondentů však zároveň uvedly, že nemají žádnou kontrolu nad tím, jak algoritmy AI jejich data využívají.

V čem lidé spatřují rizika umělé inteligence? Jaké jsou její pozitivní i negativní dopady? Měla by být nějak regulovaná, případně finančně podporovaná státem? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte v tomto článku.


Mohlo by vás také zajímat