Zdá se, že máte v prohlížeči vypnutý JavaScript. Některé funkce Výzkumníka vám nemusí fungovat správně.

Zpět na seznam článků

Jak se čte dnes a jak se četlo dříve

Jak se čte dnes a jak se četlo dříve

11. 09. 2023

O Češích se říkávalo, že jsou národ čtenářů. Seznam Výzkumník se proto rozhodl ve svém červencovém dotazníku zjistit, zda to stále platí.

Čtení není jen zábava, ale i trénink. Učí přemýšlet, ale také se lépe se vyjadřovat. Zvětšuje slovní zásobu, umí nabudit mozek a fantazii, trénuje nás v soustředění. Díky čtení můžeme lépe porozumět lidským emocím, motivacím a vztahům, což posiluje naši schopnost empatie a komunikace s druhými.

A lidé jsou si toho evidentně vědomi – papírovou knihu alespoň občas otevře 76 procent respondentů Seznam Výzkumníka.

Přesto čtenářů – nebo knih, které přečtou – ubývá. V porovnání s dobou před deseti lety uvedla více než třetina dotazovaných, že toho nyní přečtou méně.

Kolik lidí raději čte e-knihy případně poslouchá audioknihy, které žánry a kteří autoři patří k nejoblíbenějším nebo jak jsou na tom se čtením dnešní děti, si přečtete v tomto článku.

Čtení ale nejsou jen knihy – jeho prostřednictvím lidé mohou získávat informace o životě kolem sebe. Papírové noviny vyhledává pětina respondentů, hlavně ze zpravodajských webů pak čerpá denní zprávy 24 procent účastníků průzkumu.

Která konkrétní média lidé sledují nebo zda dávají přednost například poslechu podcastů či sledování videí, se dozvíte zde.


Mohlo by vás také zajímat