Arrow_left Zpět na seznam článků

Zhubnout a přestat kouřit! Máme letos konečně vůli držet novoroční předsevzetí?

16. 03. 2015

S novým rokem pravidelně přichází touha změnit zavedené pořádky a vylepšit svůj život. Také jste si 1. ledna slíbili, že zhubnete, přestanete kouřit, nebo se pořádně naučíte cizí jazyk? Pak patříte k 60 % internetově aktivních Čechů, kteří si alespoň někdy nějaké předsevzetí stanovili. Po více než dvou měsících přichází čas na bilancování. Máme opravdu pevnou vůli a vytyčené cíle pořád plníme, anebo jsme svá novoroční přání už stihli porušit? Na to jsme se ptali v našem výzkumu.

Jsou novoroční předsevzetí od toho, aby se neplnila?

60 % respondentů přiznává, že již začátkem letošního února svoje cíle alespoň trochu porušilo. Těch úspěšnějších 40 % s pevnou vůlí, kteří se svých cílů drží, jsou spíše lidé starší 24 let. Mladší generace s tímto druhem výzev sice nešetří, ale má tendence je snadněji vzdát.
 

Jak se vám zatím daří plnit vaše letošní předsevzetí?


Jde nám o vzhled a zdraví

Z těch, kteří si obvykle dávají předsevzetí, si letos stanovilo alespoň jeden cíl 56 % účastníků průzkumu. Co chtěli ve svém životě změnit tentokrát? Již klasicky je největší touha po zdravějším životním stylu – zhubnout, lépe se stravovat i začít (více) sportovat. Dalším významným tématem jsou pracovní cíle, které se většinou pojí s hledáním nového zaměstnání.

A jak se liší druh předsevzetí mezi pohlavími? Zatímco muži významně častěji uvádějí přání přestat kouřit a najít si partnerku, ženy více cítí potřebu zlepšit svojí postavu a věnovat se cizím jazykům.
 

Čeho se vaše předsevzetí týká(týkají)?


Kolik za svá lepší já utratíme?

Necelých 40 % respondentů je do svých novoročních přání ochotno investovat peníze, přičemž více než třetina z nich nešetří a utratí až 5000 Kč. Ženy jsou v tomto ohledu spořivější - oproti mužům významně častěji utrácely částky nepřesahující 500 Kč.  Naopak více než polovina mužů, kteří na splnění předsevzetí vynaložili nějaké finance, utratila alespoň 1000 Kč.

Z logiky věci platí, že nejméně financí investovali mladí lidé do 24 let, naopak nejvíc prostředků vynaložili zástupci věkové skupiny 24 až 44 let.


Kolik peněz vás zatím stálo plnění vašeho letošního předsevzetí?
 


 

Zdroj: on-line průzkum Výzkumník | Seznam.cz; N = 1170; 2/2015


Mohlo by vás také zajímat