Arrow_left Zpět na seznam článků

Zabezpečení e-zařízení: Nepoučíme se ani ze špatných zkušeností

02. 08. 2017

Na přelomu letošního května a června jsme zopakovali loňský výzkum, který zjišťoval, jak lidé chrání svá mobilní zařízení či přenosné disky. Odpovídalo 993 respondentů. Co se nám podařilo zjistit?

Antivir na mobil? Ani náhodou

Meziročně mírně vzrostlo množství lidí, kteří se k internetu připojují z mobilu, a naopak se snížil počet těch, kteří brouzdají z počítače a notebooku. Poprvé se tak víc lidí připojuje z telefonu. I přes to ale své smartphony často nechrání žádným antivirem, ačkoliv u počítačů to považují za běžnou věc.

Veřejná Wi-Fi je přece bezpečná

Protože datové tarify každému nestačí, 78 % dotázaných se alespoň občas na telefonu připojí k veřejné Wi-Fi síti. Častěji jde o muže a mladší ročníky. Lidé bez antiviru tuto možnost využívají stejně často jako ti s antivirem. Bezpečnost zkrátka neřeší.

Soukromí na prvním místě

Zabezpečení, které je naopak velmi populární, je zámek telefonu. Využívají ho tři čtvrtiny respondentů. Nejčastěji jim poslouží PIN kód či gesto na displeji. Pětina odemyká své zařízení otiskem prstu. Spíše výjimečně lidé využívají jiné řešení, třeba snímač sítnice.

Nebezpečné flash disky

Skoro všichni dotázaní používají alespoň někdy USB flash disky.

Většina však data na nich uložená nijak nechrání. Bezpečnost řeší jen 27 % lidí, a to nejčastěji formou šifrování či fyzického zabezpečení – třeba zamčením disku do šuplíku.

Celých 82 % respondentů na „flešky“ ukládá soukromá data, 44 % méně důležité pracovní dokumenty a 23 % dokonce citlivé soubory.

Jsme nepoučitelní

Polovina dotazovaných už zažila, že se jim nebo kolegům flash disk neopravitelně poškodil, 32 % se setkalo s jeho ztrátou a 8 % má zkušenosti s jeho odcizením.

Třetina lidí s takto negativní zkušeností ale disky dál používá, a to i k ukládání důvěrných dat. Ani negativní zkušenosti zkrátka nemění zvyklosti týkající se zabezpečení. Nezbývá než se ptát, jestli se někdy dokážeme poučit.

Zdroj: on-line průzkum Výzkumník | Seznam.cz; N = 993; 5/2017


Mohlo by vás také zajímat