Arrow_left Zpět na seznam článků

Teroristické útoky a jejich vliv na výběr dovolené

21. 07. 2016

Když dojde k teroristickému útoku, lidé často začnou rušit dovolené nebo měnit cestovní plány. Zajímalo nás, jak velký vliv takové události skutečně mají, a tak jsme použili data z Sdovolena.cz a podívali se tomu na kloub.

Celou problematiku si zkusíme ukázat na dvou oblíbených turistických destinacích. Jednou je Tunisko, druhou Řecko. K oběma jsme připravili grafy, které ilustrují, jak se vyvíjela hledanost zájezdů na Sdovolené po několika velkých útocích.

Střelba v Tunisku děsila turisty

V červnu loňského roku došlo k teroristickému útoku v tuniském letovisku Port El Kantaoui, při kterém zemřelo 38 osob.

Zájem o dovolenou v Tunisku

V  grafu můžete vidět, jakou reakci to způsobilo mezi českými turisty. Zájem o dovolenou v Tunisku opadl takřka okamžitě. Na vrcholu turistické sezóny si lidé zobrazovali zájezdy stejně často, jako by tomu jindy bylo třeba na jaře. K normálu se vše vrátilo až zhruba po měsíci a půl, kdy už ale bohužel léto končilo.

Je možné i říci, že mimo sezónu se zájem o dovolenou prakticky nezměnil. Pokud lidé takové cesty plánují s velký předstihem, aktuální dění jejich plány ovlivňuje jen minimálně.

Ochladl zájem i o Řecko

Události v Tunisku ovlivnily zájem i o zájezdy do jiných lokalit, ačkoliv ne tak výrazně.

Zájem o dovolenou v Řecku

Krásně to jde vidět na grafu popisujícím hledanost zájezdů do Řecka. Po útocích v Tunisku klesl zájem i o tuto destinaci. Návrat na původní hodnoty byl ovšem zhruba o polovinu kratší.

Události mimo hlavní sezónu

V obou případech můžeme pozorovat i vliv dalších událostí. Konkrétně jde o teroristické útoky v Tunisku, Paříži či Egyptě. Ty však s hledaností zájezdů tolik nepohnuly, pravděpodobně proto, že se staly mimo sezónu.

Světové události z grafů


Zdroj: Reporter.seznam.cz


Mohlo by vás také zajímat