Arrow_left Zpět na seznam článků

Stav mazlíčků v českých domácnostech

27. 08. 2018

Oslavili jsme Mezinárodní den psů, a proto jsme se vrátili o pár měsíců v čase a oprášili jsme výsledky červnového výzkumu na téma domácí mazlíčci. V našem povídání si přijdou na své nejen milovníci čtyřnohých parťáků, ale i majitelé méně často chovaných zvířecích druhů.

Koho máme nejraději

Výzkumu se zúčastnilo celkem 1726 lidí a celých 70 % z nich se může pochlubit alespoň jedním mazlíčkem. Na vrcholu žebříčku popularity se podle očekávání drží s 28 % kočky a s 40 % psi – mimochodem věděli jste, že nejčastěji nás doma rozveselují teriéři, kříženci a ovčáci?

Zjistili jsme také, že chovatelé psů a koček jsou vyložení milovníci zvířat. Přibližně polovina z nich totiž vlastní i další mazlíčky.

Vzpomínky na dětství

Mazlíčci jsou členové městských i venkovských domácností. Ze statistik ale můžeme vypozorovat, že si je vybírají především páry a rodiny, které žijí spíše v domech. Zajímavé je, že vůbec nejvíc nás k chovu mazlíčků v dospělosti předurčuje fakt, jestli jsme se o nějaké zvíře starali jako děti.

Za kým jsme nadšeně běhávali ze školky

Právě proměna popularity mazlíčků u dětí byla naším dalším tématem. Nejvíce nás zaujalo, jak moc ubylo na oblíbenosti kdysi tolik milovaných papoušků – v dětských pokojích je nahradili křečci nebo morčata.

Očima praktika

Domácí mazlíčci jsou radost a přiznejme si to – také občas starost. Otázku kam s nimi řeší při odjezdu na dovolenou nejeden výletník a ukázalo se, že nám nejčastěji vypomáhají příbuzní. Možnosti zavolat laskavou tetu či babičku využívá téměř každý druhý Čech. Další z nás se pak můžou spolehnout na své přátelé a někdo si bere mazlíčky s sebou.

Je mezi námi ale i 35 % šťastlivců, kteří podobné situace řešit nemusí. Buď bývají pryč jen krátce, nebo je v jejich domácnosti vždy někdo, kdo starost o mazlíčky převezme.

Stále okrajovou záležitostí je využívání placeného hlídání či zvířecích hotelů. Podobných finančně nákladnějších vymožeností nevyužívá ani 3 % Čechů

Za své zvířectvo jsme ochotní utratit v průměru 1 000 Kč za měsíc.

Zdroj: on-line průzkum Výzkumník | Seznam.cz; N = 1726; 6/2018


Mohlo by vás také zajímat