Arrow_left Zpět na seznam článků

Realita českých realit 2015

27. 04. 2016

Loni v zimě jsme zkoumali, jak se s průběhem roku měnil český realitní trh. Vycházeli jsme při tom z dat webu Sreality.cz. Co se nám podařilo vypátrat? Víme, za jak dlouho prodáte či pronajmete byt. Zjistili jsme, jaké bydlení frčí a kam se posunuly ceny nájmů i kupovaných nemovitostí.

 

Nejprve jsme se podívali na byty ke koupi. Hlavní trend, který se dal snadno vysledovat, je jasný. O byty je stále větší zájem, a proto se zkracuje doba nutná k jejich prodeji.

Zatímco na jaře 2015 se u bytů v panelových domech jednalo o 103 dnů, v létě a zimě už stačilo dnů 40–50. Obdobně u cihlových domů se prodejní doba bytu zkrátila ze 110 dnů na 50–70.
 

Kolik dnů loni stačilo k prodeji bytů?

 


 

V průběhu roku se změnily také ceny prodávaných bytů. S létem došlo k jejich mírnému poklesu, jen aby se později zvýšily na původní úroveň a v zimě ji dokonce překonaly. V závislosti na lokalitě tak došlo k nárůstu cen až o 10 %, a to jak u bytů panelových, tak v cihlových domech.
 

Vývoj cen nemovitostí v roce 2015

 


 

Průměr zvyšovala zejména Praha, kde se bydlení prodávalo až o 238 % dráž než je celorepublikový průměr. Naopak mimo hlavní město se ceny bytů oproti zbytku země prodávaly až o čtvrtinu levněji.
 

Celorepublikový průměr prodejních cen zvyšovala zejména Praha

 
 

Nejvíce na odbyt šly v loňském roce středně velké byty o velikosti 40–60 m2. Velký zájem ale byl i o větší bydlení o výměře 60–80 m2.

Co se počtu místností týče, největší poptávka byla po třípokojových (39 %), dvoupokojových (35 %) a jednopokojových (15 %) bytech.

 

 

V uplynulém roce se prodalo 51 % bytů v cihlových a 43 % v panelových domech. Nevadil tomu ani fakt, že bydlení „v cihle“ vyjde v přepočtu na m2 až dvakrát dráž.

Většina cihlových bytů se prodává do osobního vlastnictví, nejčastěji v klidné lokalitě a se sklepem. Třetina jich mívá balkón. Spíše méně obvyklá je další výbava jako lodžie, terasa či garáž.

U panelových domů je běžnější i družstevní vlastnictví. Byty se častěji nachází na sídlišti, většinou mají sklep, výtah a velmi často také balkón, či spíše lodžii. Garáž ani terasu u nich obvykle nenajdete.
 

Jaké byty se v loňském roce prodávaly na Sreality.cz?

 


 

 

Co se týče bytů k pronájmu, zhruba třetina se jich nachází v panelových domech. Mnohem větší zájem je o byty „v cihle“. Opět platí, že poptávka je čím dál vyšší, a tak je volných bytů méně a pronajímají se rychleji.

V případě panelových domů se doba nutná k sehnání nájemníka zkrátila z 21 dnů na 17, u cihlových bytů dokonce z 23 na 16.
 

Počet dní nutný k sehnání nájemníka se zkracoval

 

 

 

Podíváme-li se na ceny, zjistíme, že v případě panelových domů se nájemné v průběhu roku spíš mírně snižovalo, jen aby se v zimě dostalo zpátky na původní úroveň. U cihlových domů pronájem bytů také zlevňoval, ale na původní ceny už se nedostal.

Výjimkou byla opět zejména Praha. Zatímco v mnoha regionech šly ceny nájemného dolů, v hlavním městě naopak stoupaly. Na konci roku se tak v Praze pronajímal byt v průměru za 14 000 Kč, zatímco ve zbytku země šlo nejčastěji o 7 500 Kč. Rozdíl tedy tvořil celých 87 %.
 

Jak se vyvíjely ceny nájemného napříč ČR?

 


 

 

Stejně jako v případě prodeje, i u nájemních bytů hraje v otázce vybavenosti velkou roli to, zda se jedná o byt v domě cihlovém či panelovém.

V případě „cihly“ jde většinou o byty v osobním vlastnictví, v centru města či v klidné lokalitě.

U panelových domů jde často i o pronájem bytů družstevních. Mnohem častěji se nachází na sídlištích a zhruba s dvojnásobnou pravděpodobností mají sklep i výtah.
 

Jaké byty se v loňském roce nejčastěji pronajímaly?

 


 

Infografiku, rozšířenou o další informace, si můžete stáhnout jako PDF zde.

Zdroj dat: Srealit.cz; období: jaro 2015 03-04/2015; léto 2015 06-08/2015; zima 2016 01/2016


Mohlo by vás také zajímat