Arrow_left Zpět na seznam článků

Na lyže i na pláže. Kam vyrazíme v zimě na dovolenou?

18. 12. 2014

Budete letos v zimě usrkávat v palčácích grog na zasněžené sjezdovce, nebo Piña Coladu ve stínu palem? Anebo se radši s blízkými ohřejete u rodinného krbu? 710 z vás se nám svěřilo se svými plány na zimní dovolenou.

Jedno je jisté: hodláte si to pořádně užít. Zjistili jsme, že vzrostl počet těch, kteří během zimy plánujete vyrazit hned na 2 dovolené – jednu po ČR, druhou do zahraničí – a to z loňských 9 % na 15 %.

Samotné vánoční svátky nicméně zůstávají pro 57 % dotazovaných (o 6 % víc než v roce 2013) spíše komorní záležitostí, kterou chtějí strávit v teple domova s rodinou či přáteli.

Zimní sezóna se už dávno nenese jen ve znamení lyží a snowboardů. Čím dál častěji chcete stihnout vedle hor taky moře.

Přestože 66 % dotázaných zamíří o zimní dovolené na hory (pokles o 4 % oproti loňsku), významně nabobtnala skupina, která si během zimních měsíců hodlá užít nejen zasněžené svahy, ale i písečné pláže. Je to hned 13 % dotázaných, což je o 8 % víc než loni.

34 % z vás si při rekreaci vystačí s tím, co jim nabízí česká kotlina.

Se stoupajícími nároky roste i cena, kterou jsou turisté ochotni za dovolenou utratit.

Podle průzkumu si Češi na zimní radovánky ušetřili průměrně mezi 2 až 10 tisíci korun.

Podíl dotázaných, kteří si vybírají dovolené levnější (do 5 000 Kč na osobu) a dražší (nad 15 000 Kč na osobu) zůstává podobný jako loni.

Změnu chování pozorujeme u středně drahých cest. Zájem o zájezdy v ceně 10 až 15 tisíc korun vzrostl meziročně o 7 % (na 14 %).

Kolik utratíte za jednu dovolenou za celou zimu?


 

Kde přesně zimní dovolenou stráví, vědělo začátkem listopadu už 49 % dotázaných. A to hlavně ti, kteří jezdí rok co rok na stejná místa.

Ti, kdo teprv dumají, se při výběru chystají využít kombinaci různých zdrojů.

Jasně mezi nimi vede internet (83 %). Rostoucí popularitě se těší vyhledávače zájezdů. K těm se uchýlí o 14 % víc dovolenkářů než loni, celkem 70 %.

O tom, že lidé stále častěji hledají zájezdy on-line, svědčí i 2% pokles lidí chystajících se navštívit pobočku cestovní kanceláře. Letos jich nebude víc než 10 %.

Kde budete vybírat svoji zimní dovolenou?


 

Kam si Češi letos v zimě vyrazí, už víme. Ale s kým pojedou?

26 % z vás stráví zimní dovolenou s rodinou nebo partnerem.

22 % vsadí na – nejčastěji 3- nebo 4člennou – partu přátel.

Téměř 30 % lidí plánuje kratší dovolené, do 5 dnů.

35 % odjede na týden.

Delší než týdenní dovolené jsou v zimě méně obvyklé.

Pokud bychom dělili dovolené podle ceny, tak ty levnější (do 5 000 Kč) plánují většinou mladí lidé. Chystají se zpravidla na kratší výjezdy na české hory, a to většinou s partnerem nebo přáteli.

Naopak nejvíce peněz (nad 15 000 Kč) chtějí za zimní dovolenou utratit lidé nad 35 let, kteří vyrážejí za teplem k moři.

Nejběžnější mustry zimních dovolených


 

Zdroj: on-line průzkum Výzkumník | Seznam.cz; N = 710; 11/2014


Mohlo by vás také zajímat