Arrow_left Zpět na seznam článků

Kyberšikana učitelů na českých školách

30. 06. 2016

Zvěsti o tom, jak se zhoršuje chování žáků vůči jejich vyučujícím, slýcháme stále častěji. Existuje však jen velmi málo dat, které by závažnost celé situace dokázaly popsat. Proto jsme se spojili s Univerzitou Palackého v Olomouci a společnými silami připravili Národní výzkum kyberšikany českých učitelů.

 

V anonymním dotazníku se o své zkušenosti s šikanou podělilo více než 5 000 kantorů převážně základních a středních škol. Zkušenost s šikanou má každý pátý z nich. Její kybernetickou formu, která probíhá opakovaně, je intenzivní a na oběť má prokazatelný dopad, zažilo na vlastní kůži 3,52 % vyučujících.
 

Co kyberšikana způsobuje:Z odpovědí víme, že většina obětí celou situaci ignoruje, třetina ji probere s kolegy a jen 15 % z nich se obrátí na vedení školy.

V drtivé většině případů jsou šikanujícími skupiny žáků či jednotliví studenti. Kantora většinou napadají verbálně prostřednictvím sociálních sítí (29 %) nebo třeba hromadným prozváněním (26 %). Obvykle vše trvá nejdéle týden (42 %), dlouhodobé útoky jsou spíše výjimečné.


Nejčastější formy kybernetických útoků na učitele:
 

 


Můžete si stáhnout:
Podrobné shrnutí celého výzkumu Šikana učitelů 2016


Mohlo by vás také zajímat