Arrow_left Zpět na seznam článků

Jakou máme znalost nových technologií?

29. 01. 2015

Moderní komunikační technologie jsou součástí našeho každodenního života. Někdo tímto virtuálním světem přirozeně proplouvá a absorbuje všechny novinky a trendy jako houba, jiný čte podrobně všechny návody a pravidla a další vysílá takovou negativní energii, že přestávají fungovat všechny počítače v dosahu. Jaké tedy mají Češi technologické IQ? Na to jsme se ptali 1322 z vás.

Nikoho asi nepřekvapí, že generace dnešních dvacátníků má technologické novinky v malíku. Senioři jim ale podle našeho průzkumu zdatně šlapou na paty – 76 % z nich uvádí stejný zájem jako respondenti ve věku jejich vnoučat.

Ukazuje se, že chcete být pořád v obraze, a proto nové informace ze světa technologií hledáte nejčastěji na internetu. Nejvíc zjišťujete na obecných stránkách (56 %), ale nevyhýbáte se ani těm specializovaným (45 %). Velkou inspirací jsou pro vás taky rady a doporučení vašich známých a kolegů (30 %).
 

Kde hledáme informace o technologíích?

Oznámkujte si to sami

Když přišla v průzkumu řeč na hodnocení technologických znalostí a dovedností, ukázali jste zdravé sebevědomí. Svým teoretickým znalostem jste v průměru dali horší dvojku. Pověstné mínus jste navíc škrtli při známkování svých praktických dovedností, kterým jste udělili dokonce čistou chvalitebnou.

Být dvojkařem je dozajista dobré vysvědčení. Proto není divu, že 65 % z vás je se současným stavem spokojeno, přesto si kriticky uvědomuje, že vždycky je co zlepšovat. Naopak 14 % dotázaných se v technologiích cítí natolik sebejistě, že prohloubení znalostí už podle svých slov nepotřebuje.

Větší ochotu učit se nové věci mají spíše muži a mladší respondenti, starší na další vzdělávání rezignují. Například 26 % těch, kteří již oslavili 60. narozeniny, sice není se svými stávajícími schopnostmi spokojeno, ale nehodlá s tím nic moc dělat. 

Jak jsme spokojeni se svými znalostmi?

A kde vidí účastníci průzkumu svoje největší rezervy? Chtěli by ideálně vylepšit svou práci s IT natolik, aby dosáhli maximální samostatnosti. Přejeme jim, ať se to podaří! 

 

Zdroj: on-line průzkum Výzkumník | Seznam.cz; N = 1322; 6/2014


Mohlo by vás také zajímat