Arrow_left Zpět na seznam článků

Jak pečujeme o svá data

11. 06. 2018

V poslední době se stále častěji mluví o ochraně soukromých dat v prostředí internetu. I pro nás je to velké téma, a proto jsme se pustili do jeho hlubšího zkoumání. Na naše online dotazování nám odpovídalo 946 respondentů.

Kudy na internet

Nejprve nás zajímalo, na jakém přístroji jsou lidé nejčastěji online. Vůbec nejběžnější volbou byl v 81 % případů mobilní telefon. Na druhé příčce se umístilo další přenosné zařízení – notebook k surfování po internetu využívají téměř tři čtvrtiny dotazovaných. Možná trochu překvapivě končí na předposledním místě stolní počítač, který si vybrala mírná nadpoloviční většina účastníků výzkumu. Čtveřici možností pak s 37 % uzavírá tablet. 

Chytré telefony na zámek

Dále jsme zjišťovali, jak si lidé chrání přístup k obsahu svých smartphonů. Výsledky byly celkem vyrovnané, ale nakonec zvítězilo odemykání prostřednictvím otisku prstu s bezmála jednou třetinou respondentů. Zabezpečení telefonu pomocí číselné kombinace se ocitlo v těsném závěsu – se svými 28 % zůstává PIN stále oblíbenou alternativou. O třetí místo se pak dělí zaheslování pomocí gesta a několik riskujících, kteří nechávají svůj smartphone bez jakékoli ochrany. Obě varianty mají shodně po 20 %.

Co všechno u sebe nosíme

Důležité informace svěřujeme nejen svým chytrým telefonům. Téměř 900 účastníků výzkumu se nám pochlubilo, že využívá některá z paměťových zařízení. Jako vůbec nejoblíbenější označilo 81 % dotazovaných USB flash disky. Ne každý si ale na takové nosiče ukládá pouze filmy či fotografie – můžeme na nich objevit i různé citlivé informace. Jejich ochraně ale nevěnuje pozornost ani pětina z nás. 

Jak to máme s šifrováním

Jednou z možností, jak si ochránit například pracovní data, je šifrování. Z těch, co používají flash disk pro přenos nejrůznějších citlivých údajů, využívá této metody pouze necelá třetina. Jsou pro to dva hlavní důvody – majitelé flashek mnohokrát neví, jak na to, nebo se domnívají, že něco takového vůbec nepotřebují.

Data v ohrožení

Přitom negativní přímou zkušenosti se ztrátou USB disku a soukromých údajů v něm má až 8 % lidí. Vyskytují se bohužel i případy, kdy je flashka ukradena – s podobným zážitkem se setkalo jedno procento z nás. Odstrašující efekt může ale mít i zkušenost zprostředkovaná – přibližně třetina z nás se o podobných případech dozvěděla od svých kolegů. 

Komu se svěřujeme

V digitálním věku je nesmírně důležité držet nad svými daty ochrannou ruku. Zcela po právu klademe stále vyšší nároky na velké firmy, které mají přístup k našim citlivým informacím. Občas ale zapomínáme, že největšími pány našeho soukromí jsme my sami. 

Zdroj: online průzkum Výzkumník | Seznam.cz; N = 946; 4/2018

 


Mohlo by vás také zajímat