Arrow_left Zpět na seznam článků

Jak jsme vybaveni novými technologiemi

06. 03. 2015

Mají internetově aktivní Češi buňky na technologie? A jak s nimi umí zacházet? Náš výzkum chtěl zjistit víc! Minule jsme vám přinesli první část, která měla zmapovat, jak hodnotíme svoje IT dovednosti, tentokrát se zaměříme na to, jak máme technologiemi vybaveny svoje domácnosti. Na naše všetečné otázky odpovídalo 1322 z vás.

Televize chytřejší než dokážeme využít

Chytrá televize je v módě! Vlastní ji 24 % dotázaných a dalších 20 % uvažuje o jejím nákupu. Nicméně celá třetina jejích majitelů ji však používá jenom jako klasickou televizi a nevyužívá její další funkce.
 

Vlastníte chytrou televizi?

Na druhou stranu 55 % těch, kteří ji mají doma, ví, že „chytrá“ se jejich televize nejmenuje jen tak a snaží se využít její možnosti naplno. Nejčastěji zapínají internet (23 %) a Youtube (12 %), ale vhod přijde i možnost nahrávání pořadů, což využívá 9 % dotázaných.

Mít či nemít chytrou televizi? Ukazuje se, že to není otázka zájmu o technologické novinky, ale rozhodující je spíš finanční situace. 36 % majitelů je z nejvyšší příjmové kategorie, kdy má domácnost měsíční čistý příjem nad 40 tisíc korun, polovinu pak tvoří podnikatelé, kteří mají zaměstnance.
 

Počítače stárnou, v kurzu jsou spíš tablety a mobily

Co se týče stáří jednotlivých zařízení, není žádným překvapením, že nejmladším členem technologické rodiny bývá tablet, který má 46 % majitelů míň než jeden rok. Naopak nejméně často respondenti našeho výzkumu vyměňují počítač, který je ve 45 % domácností starší než tři roky. 

Jak dlouho vlastníte jednotlivá zařízení?


Zdroj: on-line průzkum Výzkumník | Seznam.cz; N = 1322; 6/2014


Mohlo by vás také zajímat