Arrow_left Zpět na seznam článků

Internet na dovolené: online chceme být i u moře

13. 06. 2016

V dubnu letošního roku jsme se ptali uživatelů služeb společnosti Seznam.cz , jak na cestách používají internet. Odpovědělo nám celkem 778 respondentů starších 10 let. Víme, z čeho se připojují nejčastěji, zda a jak řeší internetovou bezpečnost a mnohem víc.

 

Pro většinu dotázaných je internet na dovolené praktická věc, ale nejde o nic, bez čeho by se neobešli. Téměř pětina lidí považuje připojení za nutnost. Pouhá desetina bere dovolenou jako příležitost si od života online odpočinout.


Která z možností se nejvíc blíží vašemu postoji k internetu na dovolené?

 

Alespoň jedno zařízení schopné prohlížet internet si na dovolenou bere 85 % dotázaných. O něco častěji se jedná o muže a mladší generaci.


Brali jste na minulou dovolenou notebook, tablet, chytrý telefon nebo jiné zařízení s možností připojení k internetu?

V 70 % případů se dovolenkáři připojují přes smartphone, třetina prostřednictvím notebooku a pětina pomocí tabletu. Mladší ročníky s sebou obvykle vozí jen telefon, starší generace bere často i tablet. Notebook obvykle přibalí spíše lidé s vyšším vzděláním.

Elektroniku na cesty vybírá většina dotázaných i podle toho, kam jedou. Zatímco počítač si lidé vozí spíše na chalupu či do lázní, chytrý telefon či tablet berou prakticky kamkoliv.

 

Čím dostupnější je v zahraničí připojení k internetu, tím více využíváme jeho možností. Velké popularitě se těší sociální sítě a zejména funkce okamžitého sdílení fotografií. Využívá ji 33 % respondentů, přičemž u lidí do 24 let jde dokonce o 43 %.


Nahráváte o dovolené fotky na Facebook, Instagram nebo jiné sociální sítě?

Na cestách si neodpustíme ani používání internetového bankovnictví. Připojuje se k němu 39 % dotázaných. Častěji jde o muže, lidi středního věku a jedince s vyšším vzděláním.

 

Protože datové tarify v roamingu jsou stále poměrně drahou záležitostí, lidé se na cestách připojují i k Wi-Fi sítím. Celých 60 % respondentů však neřeší, zda se jedná o sítě zabezpečené. Častěji v tomto ohledu riskují muži, mladší ročníky a lidé s vyšším vzděláním. Potěšující je, že celých 80 % z nich používá antivir.


Připojujete se v průběhu dovolené i k nezabezpečeným Wi-Fi sítím?

Ovšem i antivirovou ochranu spousta lidí podceňuje. Na všech zařízeních ji má pouze 42 % dotázaných. Téměř čtvrtina lidí chrání jen některé přístroje, 15 % bezpečnost neřeší vůbec a celá pětina lidí pro jistotu zůstává bez připojení.

 


Kromě antivirové ochrany mohou lidé využívat také tzv. anti-theft řešení. Jde o aplikace, které vám pomohou v případě krádeže, třeba lokalizací ukradeného telefonu. Takové nástroje však využívá pouhá třetina dotázaných, přičemž výrazně častěji se jedná o muže. Desetina respondentů neřeší zabezpečení vůbec – nepoužívají ani antivir, ani nástroj pro řešení případné krádeže.


Využíváte o dovolené ve svých zařízeních nástroje pro řešení případné krádeže?

 

Zdroj: on-line průzkum Výzkumník | Seznam.cz; N = 778; 4/2016


Mohlo by vás také zajímat