Arrow_left Zpět na seznam článků

Esoterika online

14. 09. 2016

Alternativní medicína. Esoterika. Osobní rozvoj. To všechno jsou pojmy, které slýcháme poměrně často. Kolik lidí se ale skutečně o podobná témata zajímá? A jak aktivně k problematice přistupují? Nejen to jsme zjišťovali v průzkumu, kterého se letos v květnu zúčastnilo 803 lidí starších 10 let.

Jaký mají lidé k esoterice vztah

Nejprve jsme se ptali, jaký názor lidé mají na celou oblast alternativní medicíny a životního stylu. Zjistili jsme, že je skutečně preferuje jen 5 % dotázaných. Zhruba pětině lidí jsou taková témata zcela cizí nebo jsou vyloženě proti nim. Mezi jejich největší příznivce se řadí zejména ženy, starší lidé a osoby s vyšším vzděláním.

Jak moc jste nakloněný alternativním směrům v léčení, životním stylu a osobním rozvoji?

Esoterické stránky navštíví každý pátý

Co se uživatelů Seznamu týče, esoterické stránky navštěvuje každý týden 17 % z nich, alespoň jednou měsíčně dokonce 23 %. Nejčastěji se lidé zajímají o čínskou medicínu, meditaci, homeopatii nebo třeba akupunkturu. Když jsme se ptali, jaké weby čtou nejčastěji, obvykle nezmínili žádné konkrétní. Většinou sledují odkazy na Facebooku, Seznamu, vyhledávají přes Google atd.

Zajímáte se o některá z těchto témat?

Esoterické kurzy a jejich návštěvníci

Téměř pětina dotázaných už byla na nějakém souvisejícím kurzu a dalších 17 % o něm uvažuje. Opět jde častěji o ženy, starší osoby a jedince s vyšším vzděláním.

Zúčastnili jste se někdy kurzu či přednášky na téma alternativní medicíny, životního stylu nebo osobního rozvoje?


Kurzy, které respondenti navštívili, se nejčastěji týkaly zdravé výživy, životního stylu, osobního rozvoje nebo psychické pohody. Konkrétně šlo třeba o reiky, akupunkturu či homeopatii.

O jednotlivých kurzech se lidé obvykle dozvěděli od známých nebo z internetu. Většinou na ně narazili spíše náhodou a nedokáží si vybavit, jaké stránky je k nim dovedly.

Jak jste se o kurzu dozvěděli?

Zajímalo nás, i jakou formu by kurzy měly mít, aby dotazované přilákaly. Většina by měla zájem o klasická školení s lektorem, třetina by s ním uvítala spíše školení individuální anebo by vyzkoušela online kurz.

Jaká forma školení či kurzu by pro vás byla nejzajímavější?

 

Zdroj: on-line průzkum Výzkumník | Seznam.cz; N = 803; 5/2016


Mohlo by vás také zajímat