Zdá se, že máte v prohlížeči vypnutý JavaScript. Některé funkce Výzkumníka vám nemusí fungovat správně.

Zpět na seznam článků

Drahota v Česku

Drahota v Česku

28. 03. 2023

Jak reagují obyvatelé České republiky na stále rostoucí ceny? Výzkumník Seznam mimo jiné zjišťoval, jaké mají lidé možnosti se rekordní inflaci bránit.

České domácnosti se dostávají do stále větších problémů. Řada z nich šetří víc, než byly v minulých letech zvyklé.

Velkého datového sběru se počátkem března zúčastnilo rekordních 2102 respondentů. Jejich čistý měsíční příjem je nejčastěji – u 30,6 procenta nižší než 20 tisíc korun.

Vůbec nejohroženější jsou rodiny odkázané na jeden příjem, jak ukazují data. Kdo na tom je naopak nejlépe či jak se změnil příjem rodin v posledním roce, se můžete dočíst v tomto článku.

V loňském roce si obyvatelé Česka vyzkoušeli, jak rostoucím cenám čelit. Pokud by se situace letos nelepšila, už vědí, na čem ještě mohou ušetřit. V naprosté většině, 60,5 % z nich, by omezili nákup běžného spotřebního zboží. Alkohol či cigarety by si odřekla zhruba pětina. O své zdraví se pak obává 5,3 % respondentů, kteří míní, že by museli oddálit či přerušit léčbu.

V čem se lidé omezovali doposud nebo které výdaje by nejraději okamžitě škrtli, se dozvíte zde.

Jak doplnit chybějící peníze do státního rozpočtu? Výzkumník Seznam zjišťoval i to, co by obyvatelé Česka poradili vládě. Například starobní důchody jsou pro většinu z nich nedotknutelné. Snížit jejich dnes 45procentní poměr vůči průměrné mzdě je nepřijatelné pro 74,2 respondentů.

Kolik z nich by souhlasilo s plošným zvýšením daně z příjmů či daně z nemovitostí, zda by měla vláda podporovat, aby se v Česku rodilo více dětí, a mnohem více dalších zajímavých informací najdete v tomto článku.


Mohlo by vás také zajímat