Zdá se, že máte v prohlížeči vypnutý JavaScript. Některé funkce Výzkumníka vám nemusí fungovat správně.

Zpět na seznam článků

Jak Češi slaví Velikonoce

Jak Češi slaví Velikonoce

18. 04. 2019

S příchodem jara se pouštíme do oslav jednoho z nejbarevnějších svátků v roce. Velikonoce si lidé spojují s barvením vajíček, pletením pomlázek a ostatními lidovými tradicemi. Které zvyky dodržujeme a na čem si nejčastěji pochutnáváme? Na to jsme se ptali v našem únorovém dotazování.

Malování vajíček a chození na koledu

Do tradičních oslav Velikonoc se každoročně pustí drtivá většina lidí – jak na venkově, tak ve městě se jejich počet vyšplhal k 90 %. Kolem 2/3 z nás se pak věnuje barvení vajíček, pletení pomlázky nebo koledování. Posledně jmenovaný zvyk dodržují především obyvatelé menších obcí.

Jaké velikonoční zvyky udržujeme

Hody, hody, doprovody

O Velikonocích si přijdou na své jak děti, tak dospělí – koledníci nejčastěji dostávají sladkosti a ti starší také alkohol. V téměř 80 % případů ochutnávají domácí slivovici, v první pětce se ale umístil i rum nebo vodka. V průměru pak koleda vyjde pro jednoho dospělého na 80 korun a pro dítě na 40 korun.

Na čem si pochutnáváme

Přibližně 60 % stolů v českých domácnostech zdobí dobroty jako mazanec nebo beránek. Dále si pochutnáváme na zdobených velikonočních vajíčkách. Ta jsou nejčastěji nabarvená. Průchod své kreativitě dáváme nejčastěji skrze voskovky, přírodní barvy nebo samolepky.

Velikonoční jídlo


Mohlo by vás také zajímat