Zdá se, že máte v prohlížeči vypnutý JavaScript. Některé funkce Výzkumníka vám nemusí fungovat správně.

Zpět na seznam článků

Češi a evropská měna

Češi a evropská měna

07. 02. 2024

Měla by Česká republika i nadále zůstat mimo eurozónu? Otázka, která zajímá doslova každého. Seznam Výzkumník proto v lednu zjišťoval, zda dáváte přednost české koruně, nebo euru.

Postoj obyvatel České republiky ke společné evropské měně je rozporuplný. Co nejdříve by jím chtěla platit zhruba čtvrtina respondentů, kteří se zapojili průzkumu, a o něco více než desetina by evropskou měnu ve své peněžence ráda viděla v horizontu pěti let. Na druhou stranu, 37,6 procenta účastníků euro zcela odmítá.

Zajímavé je v tomto kontextu také očekávání respondentů od budoucna. O tom, že za deset let budeme platit eurem, je jich přesvědčeno více, než kolik je celkem příznivců evropské měny – rovných 45 procent. České koruně i v roce 2034 věří 38,1 procenta a 2,8 % respondentů si myslí, že v Česku bude platit úplně jiná měna. Nejčastěji se objevoval názor, že převáží virtuální měna, a poměrně často zazněl i rubl.

Čeho se Češi obávají? Ovlivnila nějak jejich názor novoroční výzva prezidenta republiky Petra Pavla, aby Česko začalo dělat kroky k přijetí evropské měny? Spolu s dalšími zajímavými informacemi se dozvíte v tomto článku.


Mohlo by vás také zajímat