Zdá se, že máte v prohlížeči vypnutý JavaScript. Některé funkce Výzkumníka vám nemusí fungovat správně.

Zpět na seznam článků

Exekuce v Česku

Exekuce v Česku

15. 07. 2022

Dluhy se mají splácet, ale za vznik dluhu je někdy odpovědný i věřitel. Tento názor zastává většina respondentů, kteří se účastnili červnového průzkumu.

Současný systém exekucí přisuzuje výrazně větší odpovědnost za vznik dluhu dlužníkovi (povinnému), zatímco věřitel (oprávněný) prakticky žádnou odpovědnost za vznik dluhu nenese. Respondenti to ale – alespoň v některých případech – vidí jinak:

Všeobecná povědomost o exekucích je ale celkově nízká. Povědomí respondentů tvoří z velké části fámy o lidech, kteří se zadlužili kvůli dovolené nebo dárkům na Vánoce. Data to však v tomto rozsahu rozhodně nepotvrzují. Ti, kteří exekucím čelí nebo čelili, uvádějí jako důvod vzniku dluhu nejčastěji – 24,7 % případů – dlužné daně nebo sociální a zdravotní pojištění.

Účastníci průzkumu je pak nejčastěji charakterizují jako lidi, kteří doplácejí na své dřívější chyby. Naopak nejmenší podíl respondentů, 13 %, si myslí, že typický dlužník je líný člověk.

Z průzkumu dále vyplynulo, že více než polovina zúčastněných je přesvědčena, že je ani jejich blízké exekuce v dohledné době vůbec neohrožují.

Jaké jsou podle vás hlavní příčiny exekucí, jestli by měly dluhy vymáhat soukromé subjekty, zda se mají nedobytné exekuce zastavit a mnoho dalšího se dočtete v tomto článku.


Mohlo by vás také zajímat