Zdá se, že máte v prohlížeči vypnutý JavaScript. Některé funkce Výzkumníka vám nemusí fungovat správně.

Zpět na seznam článků

Češi a Evropské unie

Češi a Evropské unie

13. 06. 2022

V květnovém dotazníku Výzkumník Seznam zjišťoval, co si respondenti myslí o fungování Evropské unie a zda je dobře, že Česko je její součástí.

Jak nový průzkum ukázal, spokojení s tím, že Česko je členem Evropské unie, jsou výrazně více mladší lidé do 30 let – přes 70 procent. Vystoupení Česka z EU má větší podporu mezi staršími věkovými kategoriemi, shodně s tímto krokem souhlasí nebo spíše souhlasí zhruba 43 procent dotázaných starších 50 let. V žádné věkové skupině ovšem nepodporuje vystoupení z EU více než polovina z dotázaných.

Při konkrétnějších dotazech například na koordinaci zemí EU při pandemii covidu nebo větší vojenskou spolupráci se však i starší ročníky zřetelně přiklánějí k Unii.

Například členství Česka v EU označuje za dobré 32 procent respondentů v seniorském věku, ale větší koordinaci zemí EU například při koronavirové pandemii by vítalo 43 procent z nich. Podobně skupina dnešních šedesátníků: ČR v Unii označuje za dobré 35 procent z nich, ale více než polovina by vítalo větší spolupráci zemí EU ve vojenské oblasti.

Další informace například o tom, zda Čechy zajímá blížící se předsednictví Radě Evropské unie, najdete v tomto článku.


Mohlo by vás také zajímat