Zdá se, že máte v prohlížeči vypnutý JavaScript. Některé funkce Výzkumníka vám nemusí fungovat správně.

Zpět na seznam článků

Češi a inflace

Češi a inflace

29. 04. 2022

Jak na obyvatele Česka dopadá extrémní zdražování z poslední doby? Museli už sáhnout do úspor? A které položky domácího rozpočtu se chystají omezit? Podívejte se na výsledky dubnového průzkumu Výzkumníku Seznam.

Náraz inflace pocítil prakticky každý, zdražování se nedotklo pouze dvou procent účastníků výzkumu. Nejvíc z nich, celkem 85 procent dotázaných, citelně zasáhl růst cen potravin. Více než dvě třetiny pak zabolelo zdražení energií i pohonných hmot.

Naprostá většina respondentů, kteří se zapojili do nejnovějšího průzkumu, však zatím zůstává optimistická. Svou finanční situaci považuje za dobrou 68 procent účastníků výzkumu. Stav rodinných financí se dokonce za poslední rok u dvou třetin z nich zlepšil nebo zůstal na loňské úrovni.

Pro následující rok však naprostá většina respondentů počítá s dalším nárůstem cen. Celých 49 procent očekává, že si za stejný obnos koupí výrazně méně zboží než dnes, dalších 34 procent míní, že to bude o něco méně. Většina tuzemské populace se proto chystá své výdaje omezit.

Detailní informace, jak s úsporami českých domácností zamávala pandemie covid-19, zda už musely některé výdaje podstatně omezit či jak svůj majetek chrání před inflací, najdete zde a v tomto článku.


Mohlo by vás také zajímat